28.08.1995 ks. Andrzej Mikuła - rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Teresy z zadaniem podjęcia czynności związanych z planowaną organizacją powstania nowej parafii i budową kościoła na os. Kopernika. Po wstępnym rozeznaniu się i zorientowaniu jaki ogronm zadań go czeka w głowie ks. Andrzeja rodzi się szerszy plan zagospodarowania całości terenu by on z pozytkiem mógł zostać wykorzystany przez przyszłych parafian jak i również mieszkańców Zabrza. Plany te miały różne wizje, a teren ten, liczący 9,5 hektara, od dawna czekał na zagospodarowanie.

Pomysł, żeby teren w pobliżu papieskiego krzyża (przeniesionego tutaj z gliwickiego lotniska), przeznaczyć dla mieszkańców, zrodził się po śmierci Ojca Świętego. Podczas Mszy św., odprawionej 7 kwietnia za zmarłego Ojca Świętego, ks. proboszcz Andrzej Mikuła zaproponował, żeby wybudować tu park im. Jana Pawła II, sprawa od razu ruszyła z miejsca. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców, że radni wkrótce podjęli stosowną uchwałę. Projekt parku opracowała mieszkanka osiedla Magdalena Listoś w ramach pracy w studium podyplomowym Akademii Rolniczej w Krakowie.

31.07.2006 w Urzędzie Miejskim podpisana została umowa z konsorcjum-wykonawcą pierwszego etapu budowy parku imienia Jana Pawła II. Jego liderem jest Zabrzańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunlnej. Współpracować z nim będą zabrzański ZRUG, zabrzańskie PBU Bud-Instal oraz PW Gretasport z Dąbrowy Górniczej. Na tym terenie ma powstać m.in. skate park, boiska do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i tenisa.

07.08.2006 - firmy rozpoczeły prace związane z powstaniem Parku, a już 06.12.2006 - nastąpiło otwarcie I części parku. Całość ma być gotowa w 2007 roku.

W trakcie otwarcia prezydent Jerzy Gołubowicz podziękował wykonawcy, zabrzańskiej spółce MPGK, za terminowe wykonanie prac. Małgorzata Mańka-Szulik, która dziś po południu złoży ślubowanie i przejmie funkcję prezydenta miasta, złożyła deklarację, że prace przy drugim etapie budowy parku będą kontynuowane, zaś ks. Andrzej Mikuła, proboszcz parafii św. Wojciecha, uznał, że dla mieszkańców Zabrza jest to znakomity prezent od św. Mikołaja.